„Dzisiaj mogę wyjść z domu i być aktywna. Moje marzenia nie mają granic. I mam w nich swoje miejsce.”

Christa, z przewlekłą zapalną demielinizacyjną polineuropatią (CIPD)

Z przewlekłą zapalną polineuropatią demielinizacyjną (CIDP) żyję już od wielu lat. Od 2013 roku przyjmuję dożylnie immunoglobulinę, lek osoczopochodny. Z przymrużeniem oka mówię na nią „szpryca”, ponieważ daje zastrzyk energii i eliminuje objawy w ciągu kilku dni. Przed diagnozą nie miałam pojęcia co to za choroba, ani że taka forma leczenia w ogóle istnieje.

Leki uzyskiwane z osocza ratują życie mnie i innym pacjentom żyjącym z chorobami, które leczyć można tylko takim rodzajem terapii. Bez niej nie miałabym siły na ubranie się, mycie, gotowanie dla siebie, pracę ani studia na kierunku zdrowie publiczne, bo nie miałabym siły pisać na komputerze i brakowałoby mi energii, by przetrwać dzień. Jest to choroba, która sprawia, że twój organizm niszczy ochronną osłonę komórek nerwowych, zaburzając komunikację neuronów z mózgiem – skutek jest taki, że trudno jest podnieść ołówek lub przejść kilka kroków. 

Przyjmowanie kroplówek co kilka miesięcy wymaga siły, która – dla kogoś, kto jest codziennie zmęczony – wyrasta do ogromnych rozmiarów. 

Uważam, że w społeczeństwie brakuje wiedzy na temat tego typu chorób przewlekłych. Życie rzuciło mi podkręconą piłkę, ale też umożliwiło mi odkrycie pasji do zdrowia publicznego. Ponieważ chorobę zdiagnozowano u mnie, gdy byłam młoda, leki osoczopochodne umożliwią mi założenie rodziny i planowanie przyszłości. Gdy rozmyślam, co chciałabym robić, to oprócz zmęczenia, nie muszę już wykluczać siebie ze wszystkiego – planuję przeżyć swoje życie najpełniej, jak się da.


Wyślij swoją opowieść!

Chcemy poznać Twoją opowieść! Każda osoba żyjąca z chorobą, którą można leczyć lekami osoczopochodnymi, ma do opowiedzenia wyjątkową opowieść. Jeśli żyjesz z jedną z nich, zastanów się nad podzieleniem się swoimi doświadczeniami. Wyślij nam swoją opowieść i zdjęcie, korzystając z naszego e-formularza, by wesprzeć inicjatywę „How Is Your Day?”. Zapoznamy się z Twoją opowieścią i udostępnimy ją na stronie „How Is Your Day?” oraz na naszych profilach na Facebooku i Twitterze. Razem możemy zmienić świat.
Liczba pozostałych znaków: 9999
Klikając przycisk „Wyślij swoją opowieść” poniżej, zgadzasz się na wykorzystanie swojego zdjęcia i opowieści w ramach inicjatywy „How Is Your Day?”. Zastrzegamy sobie prawo do modyfikowania przesłanych treści pod kątem gramatycznym, przejrzystości oraz dostępnego miejsca.